Sausos akys

Sausų akių sindromas yra daugelio veiksnių sukeliama ašarų ir akių paviršiaus liga, pasireiškianti nemaloniais pojūčiais, regėjimo sutrikimais bei ašarų plėvelės nestabilumu, kuris gali sukelti akies paviršiaus pažeidimus. Kartu pasireiškia padidėjęs ašarų plėvelės osmosiškumas (druskingumas) ir akies paviršiaus uždegimas. 

Sausų akių sindromas pasireiškia:

  • smėlio pojūčiu akyse, 
  • akių spaudimu, skausmu, 
  • deginimo pojūčiu, 
  •  akių nuovargiu,
  • jautrumu šviesai,
  • kontaktinių lęšių netoleravimu.

Akių sausumas gali atsirasti dėl  ašarų gamybos sutrikimo arba tada, kai dėl aplinkos poveikio suaktyvėja ašarų garavimas. Sausų akių atsiradimą neretai sukelia šiuolaikiniai įpročiai ar aplinkos faktoriai. Ilgos darbo valandos dirbant kompiuteriu, ilgėliau pažiūrėjus televizorių  ar mobilųjų įrenginių ekranėlius, ilgalaikis vairavimas ar skaitymas, kai akys būna ilgai įtemptos, retai mirksima ir dėl to sutrinka jų drėkinimas. Prie rizikos veiksnių priskiriamas ir nuolatinis lęšių nešiojimas, akių lašų, kurių sudėtyje yra konservantų naudojimas, ilgos valandos biure, kuriame sausas oras dėl šildymo ar kondicionavimo, buvimas prirūkytose patalpose.

Ašarų gamybos sutrikimas, arba lėtinis ašarų nepakankamumas dažniausiai pasireiškia vyresniame amžiuje, ypač moterims ir dažnai būna susijęs su menopauzės periodu. Lėtinį ašarų nepakankamumą taip pat gali sukelti kai kurių medikamentų vartojimas, tokių kaip beta blokatoriai, antidepresantai, dekongestantai, preparatai kraujospūdžiui mažinti. Ašarų gamybos sutrikimus gali išaukti tokios ligos kaip diabetas, reumatoidinis artritas, skydliaukės problemos. Daugelis studijų patvirtina, kad chirurginės akių operacijos, tokios kaip katarakta ar refrakcinė chirurgija, gali sukelti lėtinį akių sausumą.

Gydymui naudojamos dirbtinės ašaros. Jos sudrėkina paviršių ir pašalina nemalonius pojūčius. Dirbtinės ašarų pasirinkimas yra labai platus, jos tarpusavyje skiriasi savo sudėtimi, klampumu, galiojimo laiku.  Ieškantiems natūralumo siūloma rinktis dirbtines ašaras su natrio hialuronatu. Galbūt jau žinote, kad natrio hialuronatas naudojamas kaip drėkinamoji priemonė gaminiuose nuo artrito ir raukšlių atsiradimo, tačiau taip pat jis yra natūrali sveikų akių ir ašarų plėvelės sudedamoji dalis. Ši natūrali drėkinamoji medžiaga gerai jungiasi su vandeniu ir padeda atkurti ir stabilizuoti ašarų plėvelę, kad akis visuomet būtų tinkamai drėkinama.

Esant lėtiniam ašarų nepakankamumui reikėtų rinktis sudėtinius, daugianarius preparatus, kurie padėtų atkurti visus ašarų plėvelės sluoksnius, papildomai jas apsaugotų, išsilaikytų ant akies paviršiaus kuo ilgiau. Rinkdamiesi preparatus venkite akių lašų, kurių sudėtyje yra konservanto benzalkonio, jis ilgai naudojant papildomai sausina akis.

 Sausų akių sindromu besiskundžiantys žmonės turėtų vengti ilgai būti šalia šildymo įrenginių, jeigu patalpų oras sausas, naudoti drėkiklį. Neberūkyti, laikinai atsisakyti kontaktinių lęšių, gerti pakankamai vandens, vartoti akims skirtus vitaminus, saulėtomis dienomis nešioti saulės akinius, jeigu galima, nevartoti preparatų, kurie skatina šios ligos vystymąsi. Kompiuteriu dirbantys žmonės rečiau mirksi, todėl būtina kas 20 minučių daryti 5 minučių pertraukas – pasėdėti užsimerkus arba žiūrėti į tolį. Reikia naudoti dirbtines ašaras arba ragenos epitelizaciją gerinančias priemones. 

Klausimai?

Online Beratung - form

Online Beratung - page